Każdy, nawet najmniejszy uraz zauważony u naszego pupila, budzi u właściciela zaniepokojenie. Jednym z pierwszych zauważalnych objawów odczuwania bólu podczas ruchu u psa jest kulawizna. Symptom ten jest dla nas sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Jednak niestety występuje praktycznie zawsze przy kontuzjach układu ruchu. Jak więc dowiedzieć się, co jest przyczyną tego, że pies kuleje?
Twój pies kuleje na przednią lub tylną łapę, niechętnie wychodzi na spacery i unika zabawy? Pierwsze, co powinieneś zrobić, to zabrać go do lekarza weterynarii na wizytę. Konieczna jest kompleksowa diagnostyka przyczyny kulawizny. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić oraz kiedy należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii na wizytę.
Przyczyny nie zawsze są oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka. Powodem kulawizny mogą być nie tylko urazy kości, mięśni, więzadeł czy skóry, ale także choroby genetyczne, zwyrodnieniowe, nowotwory i zaburzenia neurologiczne. Przyczyna nie zawsze znajduje się w obrębie kończyn- może być zlokalizowana np. w okolicy kręgosłupa, głowy, jamy brzusznej.
Nie należy lekceważyć żadnej kulawizny naszego pupila. Jeżeli Wasz pupil kuleje okresowo, nagrajcie filmik telefonem komórkowym, aby pokazać go swojemu lekarzowi. Pamiętajcie, że nie zawsze objawy mogą być widoczne w trakcie wizyty w lecznicy.
Kiedy należy się zgłosić do specjalisty weterynarza ortopedy?
Gdy zauważą Państwo objaw, który będzie sugerował, że pies lub kot ma problem z biodrem, łokciem czy kolanem, należy się zgłosić do weterynarza. Czasem przyczyna kulawizny jest prozaiczna. Często jest to rozcięta opuszka lub urwany czy naderwany pazur. Niejednokrotnie znaleźć można kleszcze wbite w okolicy pazura. Aby rozpoznać lub wykluczyć poważne przyczyny kulawizny, lekarz wykona badania kliniczne i szczegółowe badanie ortopedyczne psa i kota. Nasza Lecznica przychodzi z pomoca pacjentom ze schorzeniami ortopedycznymi.
Do postawienia diagnozy w niektórych przypadkach lekarz ortopeda oprócz dokładnego badania ortopedycznego, zleca badania obrazowe - RTG/USG lub tomografię komputerową.
Schorzenia ortopedyczne mogą dotyczyć: kości, stawów, więzadeł, mięśni, powięzi. Często diagnostyka ortopedyczna musi być uzupełniona badaniem neurologicznym, oraz wykluczeniem innych przyczyn choroby.
Po wykonaniu takich badań, ustaleniu przyczyny schorzenia oraz omówieniu szczegółów z opiekunem psa lub kota, ortopeda może rozpocząć proces leczenia.
Możemy zaproponować rehabilitację fizykalną (w naszym ośrodku chętnie wspomagamy terapię kulawizn laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki), leczenie operacyjne, lub leczenie zachowawcze.
Choroby narządu ruchu są częstą przypadłością psów i kotów. Nigdy nie należy bagatelizować objawów z nimi związanych. Lepiej zgłosić się do lekarza weterynarii, aby okazało się, że zwierzę jest całkowicie zdrowe, a właściciel przewrażliwiony, niż zgłosić się z nim zbyt późno na podjęcie skutecznego leczenia, gdy stawy są objęte zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową.